פתורה – בוטיק משפחתי

טובה ושמואל תמיר, הנמנים על דור המייסדים של מושב שדה משה, הקימו את המשק בשנת 1956, לאחר שעזבו את קיבוץ מצובה בגליל העליון מתוך כוונה ליישב את הדרום בכלל ואת חבל לכיש בפרט. מעת הקמתו עסקה פעילות המשק בענפי חקלאות רבים כגון: לולים, גידול פרחים, עצי פרי, גפנים ועוד. בשנת 1976 ניטע כרם הזיתים הראשון בחוות המשפחה, בגבעה הסמוכה למושב שדה משה למטרת הפקת שמן זית. 

כיום מנוהל המשק בידי נועם, בנם של שמואל וטובה, ועדו, בנו של נועם, אשר ממשיכים את המורשת החקלאית במסירות רבה תוך הרחבת הפעילות. המותג פתורה הוקם על ידי המשפחה בשנת 2006 בכדי לאפשר קשר ישיר ובלתי אמצעי של התוצרת המקומית לצרכנים.

פתורה

פתורה היה שמה של עיר מתקופת המאה הראשונה לספירה, שחורבותיה נמצאו לפני מספר שנים בחבל לכיש, סמוך לכרמי הזיתים והגפנים של משפחתי תמיר. בעקבות הגילוי, נקראת סדרת המוצרים של המשק על שם העיר הקדומה.

בשנת 2004, בהפתעה רבה, נערכו חפירות הצלה של רשות העתיקות באזור מחלף קריית גת לצורך הכנת תוואי כביש 6.  על אותה הגבעה בה רצו ילדי המשפחה נמצאה במהלך החפירות חורבת היישוב פתורה.  הארכיאולוגיים מצאו בחורבות היישוב הקדום ממצאים המעידים על פעילות חקלאית ענפה בתקופה שבין המאה הראשונה והשנייה לספירה.  זו אחת מ-3 גתות ביזנטיות יחידות הקיימות בישראל והתגלו. רשות העתיקות ביצעה טיפול חירום ושימרה את שרידי הגת.

לנו הייתה שמחה גדולה בלב. האזור שלנו שימש את החקלאים הקדמונים לייצור יין. בלי לחשוב יותר מדי הם פתרו לנו את הצורך בבדיקות הקרקע ותנאי מזג האוויר (בצחוק כמובן) ואנחנו ניגשנו לעבודה- שתילת כרם היין הראשון. כך הוקם יקב בוטיק פתורה ומאז ועד היום אנחנו משפרים מדי שנה את היין הישראלי שלנו ונותנים את כל הנשמה לתוכו. הבנו כי ייצור יין בכמויות קטנות אינו יכול להביא לנו פרנסה, אבל מביא הרבה חברים והרבה עניין בחיים. היקב מתמקד בשתי סדרות יין עיקריות תוך מתן דגש לזנים המתאימים לחבל לכיש.

כיום, ניתן להגיע ולראות את שרידי היישוב, בסמוך לכרמי היין והזיתים של המשפחה.

אזור חבל לכיש

מושבי חבל לכיש עלו לקרקע בשנות החמישים במטרה ליישב את צפון הנגב וליצור חקלאות עברית מודרנית. ההתיישבות בחבל הייתה סמל להצלחה בתחום החקלאות ושילוב ידיים בין צברים, עולי צפון אפריקה ועולים ממזרח אירופה
חבל לכיש הוא אזור התיישבות בדרום, בין הרי יהודה במזרח ובין אשקלון במערב. במרכזו העיר קריית גת. האזור נקרא על שם העיר הקדומה לכיש.

לפני מלחמת העצמאות היו בו מספר כפרים ערבים (אל-פאלוג’ה, עיראק אל-מנשייה ואחרים) והוקמו בו שלושה קיבוצים יהודים (נגבה, גת וגלאון), ולאחריה הוקמו מספר יישובים נוספים. תכנון ההתיישבות המרוכז בחבל החל בראשית שנות ה-50 ובשנים 1955-1961, ובעקבותיו הוקמו 20 יישובים נוספים.
ההתיישבות המסיבית בחבל לכיש החלה ב-1954, כאשר הסוכנות היהודית הקימה את “רשות חבל לכיש”. מטרת ההתיישבות הייתה לקלוט את העלייה הגדולה בשנות החמישים, וכן ליצור רצף התיישבותי בין רצועת עזה להר חברון. היישובים תוכננו כיחידות אחידות מבחינה עדתית, כלקח מניסיונות היישוב הקודמים. כמו כן, היישובים נוהלו תחילה בשיטת “משק מעבר מנוהל” ובהדרגה הם הפכו למושבים בניהול עצמי. זאת מכיוון שרוב העולים הגיעו ממרכזים עירוניים, ולא היה להם רקע חקלאי‏‏.
חבל לכיש ידוע כאזור בעל אדמה הטובה ביותר לגידול גפנים וענביו מפורסמים בכל עבר.

“שמן נבאלי לא דומה לאף אחד אחר, וזה של פתורה הוא שמחה גדולה. פניו המסולעים של הכרם הקשו את כניסת הטרקטורים והמרססים, אז השאירו אותו ככה, אורגני, עם כל הקפריזות שלו, שיגדל כדרך אבות.”

הילה אלפרט, ישראל היום