פתורה בוטיק משפחתי: על המשק

פתורה בוטיק משפחתי נטע את שורשיו הראשונים בשנת 1956. טובה ושמואל תמיר, הנמנים עם דור המייסדים של מושב שדה משה, הקימו את המשק לאחר שעזבו את קיבוץ מצובה בגליל העליון, מתוך כוונה ליישב את דרום הארץ ואת חבל לכיש בפרט. בתחילת הדרך התרכזה פעילות המשק בענפי חקלאות שונים כמו לולים, פרחים, עצי פרי, וגפנים. בשנת 1976 ניטע כרם הזיתים הראשון שסלל דרך ארוכה ומפוארת לייצור שמן זית.

כיום מנהלים את המשק זה לצד זה נועם (בנם של טובה ושמואל) ועדו (נכדם), הממשיכים את המורשת החקלאית במסירות, תוך הרחבת הפעילות. כחלק מהשינויים שעברו על המשק במרוצת השנים, נולד בשנת 2006 המותג "פתורה", שמטרתו לאפשר קשר ישיר ובלתי אמצעי של התוצרת המקומית המשובחת לצרכנים.

עיר מקראית ושמה פתורה

פתורה היא עיר מתקופת המאה ה-1 לספירה, שחורבותיה נמצאו לפני מספר שנים בחבל לכיש, סמוך לכרמי הזיתים והגפנים של משפחת תמיר. בחפירות ארכיאולוגיות שנעשו בשנת 2004 התגלו ממצאים המעידים על כך שכבר בימי המקרא שימשה הקרקע לפעילות חקלאית ענפה. גת ביזנטית שנמצאה במקום (אחת מתוך 3 גתות ביזנטיות יחידות שהתגלו בארץ) לצד שרידים נוספים, מספרים את סיפורה של העיר העתיקה, על שמה נקרא המותג פתורה.

הידיעה כי האזור שלנו שימש את החקלאים הקדמונים לייצור יין, הסבה לנו שמחה גדולה. בלי לחשוב פעמיים הוחלט להמשיך את דרכם ולשתול את כרם היין הראשון במשק. נכנס יין, יצא טוב: כך הוקם יקב הבוטיק של פתורה ומאז ועד היום אנחנו מפיקים מענבי אותו הכרם ואלה שצמחו בעקבותיו, יין ישראלי משובח המשקף נאמנה את האופי והטרואר של חבל לכיש. סדרת היין של פתורה נקראת Cantina 27: משמעותה 'יקב' באיטלקית, לצד מספר המשק.

כיום, ניתן להגיע ולראות את שרידי היישוב, בסמוך לכרמי היין והזיתים של המשפחה.

חבל לכיש והאזור

חבל לכיש הוא אזור התיישבות בדרום הארץ הקרוי על שם העיר הקדומה לכיש. הוא ממוקם בין הרי יהודה במזרח, אשקלון במערב ובמרכזו העיר קריית גת. יישובי החבל הוקמו בשנות ה-50 במטרה ליישב את צפון הנגב וליצור חקלאות עברית מודרנית. ההתיישבות האזורית הייתה סמל להצלחה בתחום החקלאות ושילוב ידיים בין צברים, עולי צפון אפריקה ועולים ממזרח אירופה.

טרום מלחמת העצמאות מנה החבל מספר כפרים ערבים (אל-פאלוג’ה, עיראק אל-מנשייה ואחרים) לצד 3 קיבוצים יהודים (נגבה, גת וגלאון). בראשית שנות ה-50 יצאה הוקמו 20 יישובים נוספים וב-1954 הקימה הסוכנות היהודית את "רשות חבל לכיש", מה שהוביל לעליה במימדי ההתיישבות באזור.
מטרת ההתיישבות הייתה קליטת העלייה הגדולה של שנות החמישים ויצירת רצף התיישבותי בין רצועת עזה להר חברון. היישובים נוהלו תחילה בשיטת “משק מעבר מנוהל” ובהדרגה הפכו למושבים בניהול עצמי, זאת מכיוון שמרבית העולים הגיעו ממרכזים עירוניים ללא רקע חקלאי‏‏.
חבל לכיש ידוע כאזור בעל אדמה הטובה ביותר לגידול גפנים וענביו מפורסמים בכל העולם.

"שמן נבאלי לא דומה לאף אחד אחר, וזה של פתורה הוא שמחה גדולה. פניו המסולעים של הכרם הקשו את כניסת הטרקטורים והמרססים, אז השאירו אותו ככה, אורגני, עם כל הקפריזות שלו, שיגדל כדרך אבות."

הילה אלפרט, ישראל היום