אנחנו נוטים להיזכר בדבש בדרך כלל לקראת ראש השנה, החג בו נהוג לטבול תפוח בדבש על מנת לאחל שנה טובה ומתוקה. אלא שהמתוק המתוק הזה מלא בכל כך הרבה דברים טובים, שממש לא כדאי להתעלם ממנו לאורך יתר חודשי השנה. הנה כמה דברים שכדאי לדעת על הממתיק העתיק של הטבע:

על מה מעיד צבעו של הדבש?
דבש הוא מוצר טבעי לחלוטין, ולכן הוא מושפע מגורמים שונים. גוון הדבש משתנה בהתאם לעונות השנה ולמקורו – דבש טהור מפרחי הדרים למשל הוא בהיר, בזמן שדבש טהור מפרחי אבוקדו הוא כהה. גוון הדבש אינו מעיד על איכותו, אלא על מקור הצוף ממנו נוצר.

האם דבש יכול להתקלקל?
דבש אינו מתקלקל. כאשר הוא נשמר בכלי אטום ובמקום מוצל, איכותו נשמרת לאורך שנים רבות. בחפירות ארכיאולוגיות בפירמידות שבמצרים נמצא דבש שטמנו הפרעונים והוא היה עדיין ראוי למאכל. עם זאת, ראוי לציין שבתנאי אחסנה לא תקינים, עשוי הדבש לספוח לחות מהאוויר וטעמו ייפגם.

האם דבש שהתגבש הוא טוב או לא?
הדבש מתגבש מטבעו לאחר זמן מה. אם רוצים להחזיר את הדבש למצב נוזלי, יש להכניס את הצנצנת לסיר עם מים פושרים עד חמים למשך מספר שעות. חשוב להזהר לא להכניס למים רותחים כדי שהצנצנת לא תשבר.

האם דבש נחשב כמביא מזל?
באמונות העממיות לדבש היתה חשיבות רבה כגורם המביא מזל. לא סתם מכונה החודש שלאחר הנישואין ירח דבש, איחול לנישואין מתוקים כדבש. מכאן הנוהג להביא לכלה צנצנת דבש לאחר החופה, כדי להבטיח חיים מתוקים. אמונה אוניברסלית היא שאכילת דבש במשך 30 יום לאחר החתונה מבטיחה שהנישואים יהיו מתוקים, שטופי אהבה והבנה. 30 יום הם זמן הקפת כדור הארץ על ידי הירח ולכן התקופה הזו קרויה ירח דבש (Honey Moon).

אצל עמים שונים רווחה הדעה כי דבש גם מגביר את אונו של הגבר. בשל כך היה נהוג בקרב שבטי הטבטונים בגרמניה להשקות בני זוג שזה עתה נישאו ביין דבש, כל יום במשך שלושים יום לאחר החתונה. מסופר על אטילה ההוני שהיה מוהל דבש בחלב סוסות בשל האמונה כי משקה זה מגביר את אונו. מאותה סיבה היו קיימים שבטים במרוקו שנהגו להלעיט את החתן המיועד בדבש לפני חתונתו.
אצל עמים שונים שימש הדבש בטקסי קבורה. בסין, ביוון ובמצרים העתיקה נהגו להניח כלים עם דבש ליד גופת המת כדי שישמש לו מזון לכישוב לחיים.

האם דבש טוב לכולם?
ובכן, כמעט לכולם. חשוב לציין כי אין להאכיל לתינוקות מתחת גיל שנה בדבש, מכיוון שמערכת החיסון שלהם עדיין לא התפתחה וקיים חשש לזיהום של חיידק הבוטולינום.