אוקטובר-נובמבר היא שעתם היפה של יצרני שמן הזית. כרמי זיתים שטופחו באהבה כל השנה, כורעים עתה תחת נטל הזיתים ומחכים שימסקו אותם ויהפכו את פריים לשמן זית כתית מעולה, כזה שהוא מקור לגאווה אמיתית, ותמורה הולמת על הרבה עבודה קשה שהושקעה בשנה שחלפה. כמו בכל שנה, גם אנחנו כאן בפתורה נרגשים בדיוק כמוכם, לקוחותינו, לטעום את שמן הזית הראשון לעונה – שמן זית ראשון המסיק.

אז מה זה בעצם שמן זית ראשון המסיק?
שמן זית ראשון המסיק, כשמו כן הוא. זוהי מהדורה מוגבלת של שמן זית שהינו הראשון להתבקבק, עוד בטרם עבר תהליך של סינון משקעים. מיד לאחר אצירת השמן בבית הבד, רוב שמן הזית מאוחסן במיכלי נירוסטה בעלי בקרת חמצן, בהם שוקעים המשקעים לתחתית והשמן המובחר נשאר למעלה.
חלק קטן מהשמן זוכה להימזג ישירות לבקבוקים ולהימכר ישירות, מבלי שיעבור את תהליך הסינון. זהו שמן זית בתולי במיוחד, שלו תווי טעם ייחודיים וחד פעמיים.
קצת בדומה ליינות הבוז'ולה נובו – שהם יינות צעירים שעוברים תהליך תסיסה קצר בן שבועות קצרים בלבד, לפני שהם נמכרים, מלווים בחגיגה גדולה – גם שמן הזית ראשון המסיק שלנו, הוא תמיד סיבה לחגיגה ולהתרגשות גדולה, שאנחנו שמחים לחלוק אתכם.

במה שונה טעמו של שמן זית ראשון המסיק?
מבקרי יין נוטים להשתפך בתיאורים מפליגים לגבי יינות, שלרובנו לא אומרים כלום, ולכן אנחנו כאן בפתורה מנסים להמנע מלהכביר במילים על החוויה הייחודית הזאת של שמן זית ראשון המסיק. אבל ננסה, בכל זאת.
אז מצד אחד, יש לו טעם בתולי ופירותי והכי רענן, של זית שהרגע נכבש והפך לשמן. התיישנות מחמיאה עם שמן זית ומשביחה את טעמו, אבל יש משהו מיוחד בשמן זית כתית מעולה טרי וצעיר. ומצד שני, יש לו עזות טעם ואפילו חריפות ומרירות מודגשת, הנובעת מקליפת הזית. ואפילו… ניחוח של דשא שזה עתה נקצר. הנה, לא התאפקנו, יצא לנו קצת תיאורי יין.
ראשון המסיק תמיד יהיה עכור, בגלל שתהליך הסינון נחסך ממנו, וגם זה תורם למרקמו המחוספס יחסית.

שמן זית ראשון המסיק הוא גם בעל סגולות רפואיות, אפילו מעבר לאלו המיוחסות לשמן זית. בזכות גילו הצעיר, אחוז הפנופנולים שבו גבוה במיוחד – אותם נוגדי חמצון שתורמים להורדת אחוז הכולסטרול "הרע" בדם.

אבל עזבו את כל זה – מדובר בחוויה שמוגבלת בזמן, חודשים ספורים בלבד ליהנות מהתענוג הזה. אז הצטיידו בלחם טוב, שפכו קצת שמן לקערה ותטעמו את הריח של סתיו 2016 בחבל לכיש. מילים לא יתארו זאת מספיק טוב אף פעם.